booking calendar - en to nl_BE translation catalogue (555 entries)

en:  Field
nl_BE: Veld

en:  The file size is too large!
nl_BE: Bestand is te groot!

en:  The file type not allowed!
nl_BE: Het bestandstype is niet toegestaan!

en:  To Finish the Uninstallation
nl_BE: Om de de-installatie te beëindigen

en: 1 if empty
nl_BE: 1 als leeg

en: Action after submition
nl_BE: Actie na inzending

en: Actions
nl_BE: Acties

en: Add a simple hour field(hh:mm) using "Add Hour" button or use our default hours button "Add Default", that will add 24 fields with 1 hour inteval for all day. Use 24 hour format.
nl_BE: Voeg een eenvoudig urenveld (uu:mm) toe met de knop "Uur toevoegen" of gebruik onze standaard uren knop "Standaard toevoegen", dat zal 24 velden toevoegen met 1 uur interval voor alle dagen. Gebruik het 24-uurs formaat.

en: Add Calendar
nl_BE: Kalender toevoegen

en: Add Conditions
nl_BE: Condities toevoegen

en: Add Default
nl_BE: Standaard toevoegen

en: Add Extra
nl_BE: Extra toevoegen

en: Add extra field
nl_BE: Veld voor een extra toevoegen

en: Add Form
nl_BE: Formulier toevoegen

en: Add form field
nl_BE: Formulierveld toevoegen

en: Add Hour
nl_BE: Uur toevoegen

en: Add Image
nl_BE: Afbeelding toevoegen

en: Add one per line
nl_BE: Een per lijn toevoegen

en: Add Reservation
nl_BE: Reservatie toevoegen

en: Add Theme
nl_BE: Thema toevoegen

en: Administrator
nl_BE: Beheerder

en: After how many days mark reservations as read
nl_BE: Na hoeveel dagen reserveringen markeren als gelezen

en: After selecting date or hour on calendar you will be scroll down to the form, so correct the scrolling distance using this option, type only numbers(also you can type reverse numbers, for example -150)
nl_BE: Na het selecteren van datum of uur op de kalender wordt u naar beneden gescrolld naar het formulier, dus corrigeer de scrolling afstand met behulp van deze optie, typ alleen getallen (ook kunt u omgekeerde getallen typen, bijvoorbeeld -150)

en: All Pages
nl_BE: Alle pagina's

en: Allowed File Types
nl_BE: Toegestane bestandstypes

en: Allowed maximum size(KB)
nl_BE: Toegestane maximale grootte (KB)

en: Apply
nl_BE: Toepassen

en: Approve
nl_BE: Goedkeuren

en: Approved
nl_BE: Goedgekeurd

en: August
nl_BE: Augustus

en: Author
nl_BE: Auteur

en: Available
nl_BE: Beschikbaar

en: available
nl_BE: beschikbaar

en: Available Day background
nl_BE: Beschikbare dag achtergrond

en: Available Day Number background
nl_BE: Beschikbare dag nummer achtergrond

en: Available Day Number color
nl_BE: Beschikbare dag nummer kleur

en: Billing address
nl_BE: Facturatie adres

en: Billing Form Information
nl_BE: Facturatieformulier informatie

en: Book Now
nl_BE: Boek nu

en: Booked
nl_BE: Geboekt

en: Booked Day Availability color
nl_BE: Geboekte dag beschikbaarheid kleur

en: Booked Day background
nl_BE: Geboekte dag achtergrond

en: Booked Day Number background
nl_BE: Geboekte dag nummer achtergrond

en: Booked Day Number color
nl_BE: Geboekte dag nummer kleur

note: Name of the plugin
en: Booking Calendar Extended WpDevArt
nl_BE: Booking Calendar Uitgebreid WpDevArt

en: Booking Calendar Reservation Data
nl_BE: Boekingskalender reserveringsgegevens

en: Booking Calendar Themes Data
nl_BE: Boeking kalender thema gegevens

en: Booking Calendar WpDevArt(free and premium versions) has the opportunity for submitting forms and extras. When users submit forms or extras, they can also provide personal information, such as name, email, addresses, phone number and so on. All this data will be saved in WordPress database, so you need to receive user agreement when they submit booking forms(or extras). Also, you need to get the user agreement when you delete or export their data upon their request. In accordance with GDPR, you need to be sure that all information is protected and the other services that you are using also observe data protection. In this case, you have liability, so check other services privacy policy as well and tell them to follow to the GDPR.
nl_BE: Booking Calendar WpDevArt (gratis en premium versies) heeft de mogelijkheid voor het indienen van formulieren en extra's. Wanneer gebruikers formulieren of extra's indienen, kunnen ze ook persoonlijke informatie verstrekken, zoals naam, e-mail, adressen, telefoonnummer en ga zo maar door. Al deze gegevens zullen worden opgeslagen in de WordPress database, dus je moet toestemming krijgen van de gebruiker wanneer zij boekingsformulieren (of extra's) indienen. Ook moet je de gebruiker toestemming te krijgen wanneer je verwijderen of exporteren van hun gegevens op hun aanvraag. In overeenstemming met GDPR, moet je er zeker van zijn dat alle informatie wordt beschermd en dat de andere diensten die je gebruikt ook voldoen aan de gegevensbescherming. In dit geval ben je aansprakelijk, dus controleer ook het privacybeleid van andere diensten en zeg dat ze zich aan de GDPR moeten houden.

en: Bottom
nl_BE: Onderkant

en: Calculate price for night
nl_BE: Bereken prijs per nacht

en: Calendar Animation type
nl_BE: Kalender animatie type

en: Calendar background
nl_BE: Kalender achtergrond

en: Calendar Border color
nl_BE: Kalender rand kleur

en: Calendar Header background
nl_BE: Kalender header achtergrond

en: Calendar Header font style
nl_BE: Kalender header lettertype stijl

en: Calendar Header font weight
nl_BE: Kalender header lettertype gewicht

en: Calendar Header padding
nl_BE: Kalender header padding

en: Calendar Maximum width
nl_BE: Kalender maximale breedte

en: Calendar Title
nl_BE: Kalendertitel

en: Calendar to display
nl_BE: Kalender voor weergave

en: Calendars
nl_BE: Kalenders

en: Can edit other users calendars
nl_BE: Kan andere gebruikers hun kalender bewerken

en: Can edit other users extras
nl_BE: Kan extra's van andere gebruikers bewerken

en: Can edit other users forms
nl_BE: Kan formulieren van andere gebruikers bewerken

en: Can edit other users themes
nl_BE: Kan thema's van andere gebruikers bewerken

en: Cancel
nl_BE: Annuleren

en: Canceled
nl_BE: Geannuleerd

en: Change month with select
nl_BE: Verander maand met selecteer

en: Check in
nl_BE: Inchecken

en: Check out
nl_BE: Uitchecken

en: Check the status that will be displayed
nl_BE: Controleer de status die zal worden weergegeven

en: Checkbox
nl_BE: Selectievakje

en: Choose the file types that you want to allow users for submitting in form.
nl_BE: Kies de bestandstypen die je wil toestaan aan gebruikers voor het indienen in formulier.

en: Choose the type of hours selection in calendar
nl_BE: Kies het type van urenselectie in kalender

en: Click Here
nl_BE: Klik hier

en: Confirm Email
nl_BE: Bevestingse-mail

en: Contact Information
nl_BE: Contactinformatie

en: Content:
nl_BE: Inhoud:

en: Contributor
nl_BE: Bijdrager

en: Created:
nl_BE: Aangemaakt:

en: Currency
nl_BE: Valuta

en: Currency Position
nl_BE: Valuta positie

en: Current
nl_BE: Huidig

en: Current Month color
nl_BE: Huidige maand kleur

en: Current Month font size
nl_BE: Huidige maand lettertype grootte

en: Current Year color
nl_BE: Huidig jaar kleur

en: Current Year font size
nl_BE: Huidig jaar lettertype grootte

en: Date
nl_BE: Datum

en: Date format
nl_BE: Datum formaat

en: Day Availability color
nl_BE: Dag beschikbaarheid kleur

en: Day Availability font size
nl_BE: Dag beschikbaarheid lettertype grootte

en: Day Availability font style
nl_BE: Dag beschikbaarheid lettertype stijl

en: Day Availability font weight
nl_BE: Dag beschikbaarheid lettertype gewicht

en: Day background
nl_BE: Dag achtergrond

en: Day Count
nl_BE: Dag telling

en: Day Number background
nl_BE: Dag nummer achtergrond

en: Day Number color
nl_BE: Dag nummer kleur

en: Day Number font size
nl_BE: Dag nummer lettertype grootte

en: Day Number font style
nl_BE: Dag nummer lettertype stijl

en: Day Number font weight
nl_BE: Dag nummer lettertype gewicht

en: Day Price color
nl_BE: Dag prijskleur

en: Day Price font size
nl_BE: Dag prijs lettertype grootte

en: Day Price font style
nl_BE: Dagprijs lettertype stijl

en: Day Price font weight
nl_BE: Dag prijs lettertype gewicht

en: Days height
nl_BE: Dagen hoogte

en: Deactivating Booking calendar plugin does not remove any data that may have been created. To completely remove this plugin, you can uninstall it here.
nl_BE: Het deactiveren van de Booking kalender plugin verwijdert geen gegevens die eventueel zijn aangemaakt. Om deze plugin volledig te verwijderen, kan je hem hier de-installeren.

en: Default Month
nl_BE: Standaard maand

en: Default Texts
nl_BE: Standaard teksten

en: Default Year
nl_BE: Standaard jaar

en: Delete
nl_BE: Verwijderen

en: Delete previous dates
nl_BE: Verwijder vorige datums

en: Discount depending on the days
nl_BE: Korting afhankelijk van de dagen

en: Discount depending on the hours
nl_BE: Korting afhankelijk van de uren

en: Display days status texts below calendar(Available, Booked, Unavailable)
nl_BE: Toon de teksten van de dagenstatus onder de kalender (Beschikbaar, Gereserveerd, Niet Beschikbaar)

en: Display days status texts below calendare
nl_BE: Toon dagstatusteksten onder kalender

en: Display hours availability info when users mouse over on calendar days
nl_BE: Informatie over beschikbaarheid van uren weergeven wanneer gebruikers met de muis over een kalenderdag gaan

en: do not match.
nl_BE: komt niet overeen.

en: Do you really want to uninstall Booking Calendar?
nl_BE: Wil je echt Booking Calendar verwijderen?

en: Drop down
nl_BE: Dropdown

en: Drop down(Countries)
nl_BE: Dropdown (landen)

en: Duplicate
nl_BE: Dupliceren

en: Edit
nl_BE: Bewerk

en: Edit Calendar
nl_BE: Bewerk kalender

en: Edit Extra
nl_BE: Bewerk extra

en: Edit Form
nl_BE: Bewerk formulier

en: Edit Reservation
nl_BE: Bewerk reservatie

en: Edit Theme
nl_BE: Bewerk thema

en: Email From:
nl_BE: E-mail van:

en: Email on approved to administrator doesn't send
nl_BE: E-mail over goedgekeurd aan beheerder wordt niet verzonden

en: Email on approved to user doesn't send
nl_BE: E-mail over goedgekeurd aan gebruiker wordt niet verzonden

en: Email on book to administrator doesn't send
nl_BE: E-mail over boeking aan beheerder wordt niet verzonden

en: Email on book to user doesn't send
nl_BE: E-mail over boeking aan gebruiker wordt niet verzonden

en: Email on canceled to user doesn't send
nl_BE: E-mail over geannuleerd aan gebruiker wordt niet verzonden

en: Email on delete to user doesn't send
nl_BE: E-mail over verwijderen aan gebruiker wordt niet verzonden

en: Enable Billing address
nl_BE: Factuuradres inschakelen

en: Enable Check in/Check out
nl_BE: Inchecken/uitchecken inschakelen

en: Enable instant approval
nl_BE: Directe goedkeuring inschakelen

en: Enable instant approve for success payment
nl_BE: Directe goedkeuring voor succesvolle betaling mogelijk maken

en: Enable notification when email doesn't send
nl_BE: Notificaties inschakelen wanneer e-mail niet wordt verzonden

en: Enable Number of night
nl_BE: Aantal nachten inschakelen

en: Enable Pay in Cash
nl_BE: Contant betalen inschakelen

en: Enable PayPal
nl_BE: PayPal inschakelen

en: Enable Shipping address
nl_BE: Verzendadres inschakelen

en: Enable Terms & Conditions
nl_BE: Voorwaarden en bepalingen inschakelen

en: Enable Terms & Conditions option
nl_BE: Optie algemene voorwaarden inschakelen

en: Enable this option if you need to create hour booking calendar
nl_BE: Schakel deze optie in als je een boekingskalender voor uren wilt maken

en: Enable title of Extra
nl_BE: Titel van extra's inschakelen

en: End Date
nl_BE: Einddatum

en: End Hour
nl_BE: Einduur

en: End hour
nl_BE: Einduur

en: Enter the valid email address.
nl_BE: Voer een geldig e-mailadres in.

en: Error Info background
nl_BE: Foutinformatie achtergrond

en: Error Info Border color
nl_BE: Foutinformatie randkleur

en: Error Info Close background
nl_BE: Foutinformatie sluit achtergrond

en: Error Info Close color
nl_BE: Foutinformatie sluit kleur

en: Error Info color
nl_BE: Fout info kleur

en: Export as excel
nl_BE: Exporteer naar Excel

en: Extra Information
nl_BE: Informatie van de extra

en: Extra Name
nl_BE: Naam van de extra

en: Extras
nl_BE: Extra's

en: Extras fields
nl_BE: Extra's velden

en: February
nl_BE: Februari

en: File
nl_BE: Bestand

en: File Upload
nl_BE: Bestandsupload

en: Form
nl_BE: Formulier

en: Form background
nl_BE: Formulier achtergrond

en: Form border color
nl_BE: Formulier rand kleur

en: Form fields
nl_BE: Formuliervelden

en: Form Name
nl_BE: Formuliernaam

en: Form Submit font style
nl_BE: Formulier inzenden lettertype stijl

en: Form Submit font weight
nl_BE: Formulier inzenden lettertype gewicht

en: Form/Extra Fields color
nl_BE: Formulier/extra veldkleur

en: Form/Extra Fields font size
nl_BE: Formulier/extra velden lettertype grootte

en: Form/Extra Fields font style
nl_BE: Formulier/extra velden lettertype stijl

en: Form/Extra Fields font weight
nl_BE: Formulier/extra velden lettertype gewicht

en: Form/Extra Labels color
nl_BE: Formulier/extra labels kleur

en: Form/Extra Labels font size
nl_BE: Formulier/extra labels lettertype grootte

en: Form/Extra Labels font style
nl_BE: Formulier/extra labels  lettertype stijl

en: Form/Extra Labels font weight
nl_BE: Formulier/extra labels lettertype gewicht

en: Form/Extra Title background
nl_BE: Formulier/extra titel achtergrond

en: Form/Extra Title color
nl_BE: Form/Extra titel kleur

en: Form/Extra Title font size
nl_BE: Formulier/extra titel lettertype grootte

en: Form/Extra Title font style
nl_BE: Formulier/extra titel lettertype stijl

en: Form/Extra Title font weight
nl_BE: Formulier/extra titel lettertype gewicht

en: Forms
nl_BE: Formulieren

en: Fr
nl_BE: Vr

en: Fri
nl_BE: Vri

en: Friday
nl_BE: Vrijdag

en: From Name:
nl_BE: Afzender naam:

en: General
nl_BE: Algemeen

en: General Settings
nl_BE: Algemene instellingen

en: Get prefixes for your lenguages
nl_BE: Krijg voorvoegsels voor je talen

en: Global Settings
nl_BE: Algemene instellingen

en: Hide number of available events
nl_BE: Verberg het aantal beschikbare evenementen

en: HIde Price in Form
nl_BE: Verberg prijs in formulier

en: Hide Price in Form
nl_BE: Verberg prijs in formulier

en: Hour
nl_BE: Uur

en: Hour Count
nl_BE: Uurtelling

en: Hour Information
nl_BE: Uur informatie

en: Hours
nl_BE: Uren

en: Hours height
nl_BE: Uren hoogte

en: Hours width
nl_BE: Uren breedte

en: I accept to agree to the Terms & Conditions.
nl_BE: Ik ga akkoord met de algemene voorwaarden.

en: If you have a problem with the database please press this button
nl_BE: Als je een probleem heeft met de database, druk dan op deze knop

en: If you use multilingual Form, Extra, Notifications, then you need to type translation words instantly from here(not from translation files). Just find the language prefix(code) and add words as it shown in example.
nl_BE: Als je meertalige vorm, extra, notificaties gebruikt, dan moet je vertaalwoorden onmiddellijk van hier typen (niet van vertaalbestanden). Zoek gewoon het taalvoorvoegsel (code) en voeg woorden toe zoals het in voorbeeld toont.

en: Info background
nl_BE: Info achtergrond

en: Info Border radius
nl_BE: Inforand radius

en: Info color
nl_BE: Info kleur

en: Info font size
nl_BE: Info lettertype grootte

en: Info font style
nl_BE: Info lettertype stijl

en: Info font weight
nl_BE: Info lettertype gewicht

en: Info Icon color
nl_BE: Info icoon kleur

en: Insert here the url for Terms & Conditions text
nl_BE: Plaats hier de url voor de algemene voorwaarden

en: Ip
nl_BE: IP

en: Is Email
nl_BE: Is e-mail

en: Is Name
nl_BE: Is naam

en: is required.
nl_BE: is vereist.

en: Item Count
nl_BE: Item telling

en: Item count
nl_BE: Item telling

en: January
nl_BE: Januari

en: July
nl_BE: Juli

en: June
nl_BE: Juni

en: Last Name
nl_BE: Achternaam

en: Load Spinner color
nl_BE: Laad spinner kleur

en: Mail background color
nl_BE: E-mail achtergrond kleur

en: Mail content background color
nl_BE: E-mail inhoud achtergrond kleur

en: Mail font color
nl_BE: Mail lettertype kleur

en: Mail footer text
nl_BE: Mail footer tekst

en: Mail footer text font color
nl_BE: E-mail footer tekst lettertype kleur

en: Mail header image
nl_BE: E-mail header afbeelding

en: Mar
nl_BE: Maa

en: March
nl_BE: Maart

en: Mark as read
nl_BE: Markeer als gelezen

en: Marked Price
nl_BE: Aangeboden prijs

en: Maximm hours count
nl_BE: Maximale uren telling

en: Maximum booking days
nl_BE: Maximaal aantal boekbare dagen

en: Maximum booking days error message
nl_BE: Foutmelding maximale boekingsdagen

en: Maximum booking hours error message
nl_BE: Foutmelding maximale boekingsuren

en: Maximum item count
nl_BE: Maximaal aantal items

en: May
nl_BE: Mei

en: Message after submition
nl_BE: Bericht na indiening

en: Messages position
nl_BE: Bericht positie

en: Minimum hours count
nl_BE: Minimaal aantal uren

en: Minimum item count
nl_BE: Minimaal aantal items

en: Minumum booking day
nl_BE: Minimale boekingsdag

en: Minumum booking day error message
nl_BE: Minumum boekingsdag foutmelding

en: Minumum booking hour error message
nl_BE: Minimale boeking uur foutmelding

en: Mo
nl_BE: Ma

en: Mon
nl_BE: Maa

en: Monday
nl_BE: Maandag

en: Multilingual fields?
nl_BE: Meertalige velden?

en: Multiple days
nl_BE: Meerdere dagen

en: Multiple select
nl_BE: Meerdere selectie

en: New
nl_BE: Nieuw

en: New countries Field
nl_BE: Nieuw landen veld

en: New Extra
nl_BE: Nieuwe extra

en: New reservations
nl_BE: Nieuwe reservaties

en: Next Prev Month font size
nl_BE: Volgende vorige maand lettertype grootte

en: Next Preview Month color
nl_BE: Volgende vorige maand kleur

en: No hour available.
nl_BE: Geen uur beschikbaar.

en: No options
nl_BE: Geen opties

en: Notifications
nl_BE: Notificaties

en: Notify on approved book request
nl_BE: Waarschuwen bij goedkeuring boekingsaanvraag

en: Notify on approved request content
nl_BE: Waarschuwen bij goedkeuring aanvraag inhoud

en: Notify on approved request from
nl_BE: Waarschuwen bij goedkeuring aanvraag van

en: Notify on approved request fromname
nl_BE: Waarschuwen bij goedkeuring aanvraag van naam

en: Notify on approved request subject
nl_BE: Waarschuwen bij goedkeuring aanvraag onderwerp

en: Notify on approved request to
nl_BE: Waarschuwen bij goedgekeurde aanvraag naar

en: Notify on book request
nl_BE: Waarschuwen bij boekingsaanvraag

en: Notify on book request content
nl_BE: Waarschuwen bij boekingsaanvraag inhoud

en: Notify on book request from
nl_BE: Waarschuwen bij boekingsaanvraag van

en: Notify on book request fromname
nl_BE: Waarschuwen bij boekingsaanvraag van naam

en: Notify on book request subject
nl_BE: Waarschuwen bij boekingsaanvraag onderwerp

en: Notify on book request to
nl_BE: Waarschuwen bij boekingsaanvraag naar

en: Notify on paypal request content
nl_BE: Waarschuwen bij PayPal aanvraag inhoud

en: Notify on paypal request from
nl_BE: Waarschuwen bij PayPal aanvraag van

en: Notify on paypal request fromname
nl_BE: Waarschuwen bij PayPal aanvraag van naam

en: Notify on paypal request subject
nl_BE: Waarschuwen bij PayPal aanvraag onderwerp

en: Notify on paypal request to
nl_BE: Waarschuwen bij PayPal aanvraag naar

en: Notify user on approved request content
nl_BE: Informeer de gebruiker over de goedgekeurde inhoud van het verzoek

en: Notify user on approved request from
nl_BE: Informeer gebruiker over goedgekeurde aanvraag van

en: Notify user on approved request fromname
nl_BE: Informeer gebruiker over goedgekeurde aanvraag van naam

en: Notify user on approved request subject
nl_BE: Informeer gebruiker over goedgekeurde aanvraag

en: Notify user on book request content
nl_BE: Informeer gebruiker over inhoud van boekingsaanvraag

en: Notify user on book request from
nl_BE: Informeer gebruiker over boekingsaanvraag van

en: Notify user on book request fromname
nl_BE: Informeer gebruiker over boekingsaanvraag van naam

en: Notify user on book request subject
nl_BE: Informeer gebruiker over boekingsaanvraag onderwerp

en: Notify user on canceled request content
nl_BE: Informeer gebruiker over geannuleerde aanvraag inhoud

en: Notify user on canceled request from
nl_BE: Informeer gebruiker over geannuleerde aanvraag van

en: Notify user on canceled request fromname
nl_BE: Informeer gebruiker over geannuleerde aanvraag van naam

en: Notify user on canceled request subject
nl_BE: Informeer gebruiker over geannuleerde aanvraag onderwerp

en: Notify user on deleted request content
nl_BE: Informeer gebruiker over verwijderde aanvraag inhoud

en: Notify user on deleted request from
nl_BE: Informeer gebruiker over verwijderde aanvraag van

en: Notify user on deleted request fromname
nl_BE: Informeer gebruiker over verwijderde aanvraag van naam

en: Notify user on deleted request subject
nl_BE: Informeer gebruiker van verwijderde aanvraag onderwerp

en: Notify user on paypal failed request content
nl_BE: Informeer gebruiker over mislukte PayPal aanvraag inhoud

en: Notify user on paypal failed request from
nl_BE: Informeer gebruiker over mislukte PayPal aanvraag van

en: Notify user on paypal failed request fromname
nl_BE: Informeer gebruiker over mislukte PayPal aanvraag van naam

en: Notify user on paypal failed request subject
nl_BE: Informeer gebruiker over mislukte PayPal aanvraag

en: Notify user on paypal request content
nl_BE: Informeer gebruiker over PayPal aanvraag inhoud

en: Notify user on paypal request from
nl_BE: Informeer gebruiker over PayPal aanvraag van

en: Notify user on paypal request fromname
nl_BE: Informeer gebruiker over PayPal aanvraag van naam

en: Notify user on paypal request subject
nl_BE: Informeer gebruiker over PayPal aanvraag onderwerp

en: Notify when reservation is approved
nl_BE: Waarschuwen bij goedkeuring reservatie

en: Notify when reservation is canceled
nl_BE: Waarschuwen bij afkeuring reservatie

en: Notify when reservation is deleted (rejected)
nl_BE: Waarschuwen bij verwijdering (afkeuring) reservatie

en: Number Availabile
nl_BE: Aantal beschikbaar

en: Number of nights
nl_BE: Aantal nachten

en: Oct
nl_BE: Okt

en: October
nl_BE: Oktober

en: Once uninstalled, this can't be undone. You should use a Database Backup plugin of WordPress to back up all the data first.
nl_BE: Eenmaal verwijderd, kan dit niet meer ongedaan worden gemaakt. Je moet een Database Backup plugin van WordPress gebruiken om eerst een back-up van alle gegevens te maken.

en: Options
nl_BE: Opties

en: Pay in cash
nl_BE: Contant betalen

en: Pay with PayPal
nl_BE: Betaal met PayPal

en: Paymant Information
nl_BE: Betalingsinformatie

en: Payment Address
nl_BE: Betalingsadres

en: Payment Date
nl_BE: Betalingsdatum

en: Payment Info
nl_BE: Betalingsinfo

en: Payment information
nl_BE: Betalingsinformatie

en: Payment method - Pay in cash
nl_BE: Betaalmethode - contant betalen

en: Payment method - Paypal
nl_BE: Betaalmethode - PayPal

en: Payment mode
nl_BE: Betalingsmodus

en: Payment Price
nl_BE: Betalingsprijs

en: Payment Status
nl_BE: Betalings status

en: Payment Status Edit
nl_BE: Betalingsstatus bewerken

en: Payments
nl_BE: Betalingen

en: PayPal button image
nl_BE: PayPal knop afbeelding

en: PayPal email
nl_BE: PayPal e-mail

en: PayPal Notification
nl_BE: PayPal notificatie

en: PayPal Notification - Payment Failed
nl_BE: Betalingsnotificatie - betaling mislukt

en: Pending
nl_BE: In afwachting

en: Percent
nl_BE: Procent

en: Period
nl_BE: Periode

en: Please select the days from calendar.
nl_BE: Selecteer de dagen van de kalender.

en: Price
nl_BE: Prijs

en: Price change
nl_BE: Prijs wijziging

en: Recaptcha Private Key:
nl_BE: Recaptcha privé sleutel:

en: Recaptcha Public Key:
nl_BE: Recaptcha publieke sleutel:

en: Recreate database
nl_BE: Database opnieuw aanmaken

en: Redirect after payment
nl_BE: Omleiden na betaling

en: Redirect to PayPal after submitting the Booking form
nl_BE: Doorverwijzing naar PayPal na het indienen van het boekingsformulier

en: Redirect visitor to a new page
nl_BE: Gebruikers omleiden naar een nieuwe pagina

en: Regardless of counting days
nl_BE: Ongeacht het tellen van dagen

en: Regardless of Item count
nl_BE: Ongeacht het aantal items

en: Reject
nl_BE: Afwijzen

en: Rejected
nl_BE: Afgewezen

en: Required
nl_BE: Vereist

en: Required Star color
nl_BE: Vereist sterretje kleur

en: Reservation
nl_BE: Reservatie

en: Reservation Check In
nl_BE: Reservatie inchecken

en: Reservation Check Out
nl_BE: Reservering uitchecken

en: Reservation Created Date
nl_BE: Reservering aanmaakdatum

en: Reservation date
nl_BE: Reservatie datum

en: Reservation dates
nl_BE: Reservatie datums

en: Reservation Day
nl_BE: Reservatie dag

en: Reservation Form Information
nl_BE: Informatie reserveringsformulier

en: Reservation ID
nl_BE: Reservatie ID

en: Reservation Info color
nl_BE: Reservatie info kleur

en: Reservation Info font size
nl_BE: Reservatie info lettertype grootte

en: Reservation Info font style
nl_BE: Reservatie info lettertype stijl

en: Reservation Info font weight
nl_BE: Reservatie info lettertype gewicht

en: Reservation information
nl_BE: Reservatie informatie

en: Reservation List View
nl_BE: Reservatie lijst weergave

en: Reservation Month View
nl_BE: Reservatie maand weergave

en: Reservations
nl_BE: Reservaties

en: Reservations List View
nl_BE: Reservatie lijst weergave

en: Reservations Month View
nl_BE: Reservatie maand weergave

en: Sa
nl_BE: Za

en: Same as billing info
nl_BE: Zelfde als facturatie info

en: Sat
nl_BE: Zat

en: Saturday
nl_BE: Zaterdag

en: Save
nl_BE: Opslaan

en: Scroll Offset
nl_BE: Scroll offset

en: Search
nl_BE: Zoeken

en: Selct the action after users submit the booking form
nl_BE: Selct de actie nadat gebruikers het boekingsformulier verzenden

en: Select Calendar
nl_BE: Selecteer kalender

en: Select calendar animation type
nl_BE: Selecteer type kalenderanimatie

en: Select Country
nl_BE: Selecteer land

en: Select date format for emails and the reservation table
nl_BE: Selecteer datumnotatie voor e-mails en de reserveringstabel

en: Select default month for Calendar
nl_BE: Selecteer standaard maand voor kalender

en: Select form for billing address
nl_BE: Selecteer formulier voor factuuradres

en: Select form for shipping address
nl_BE: Selecteer formulier voor verzendadres

en: Select start day of the week for Calendar
nl_BE: Kies de begindag van de week voor de kalender

en: Select Status
nl_BE: Selecteer status

en: Select the currency position(after or before price)
nl_BE: Selecteer de valutapositie (na of voor de prijs)

en: Select the default currency for calendar
nl_BE: Selecteer de standaardvaluta voor de kalender

en: Select the maximum booking days, if you left this field empty then users can book unlimited days
nl_BE: Selecteer het maximum aantal boekingsdagen. Als je dit veld leeg laat, kunnen gebruikers onbeperkt boeken

en: Select the minimum booking day, if you left this field empty then it will automatically set minimum booking day equals one
nl_BE: Selecteer de minimale boekingsdag, als je dit veld leeg laat dan wordt automatisch de minimale boekingsdag gelijk gesteld aan één

en: Select the type of days selection in calendar
nl_BE: Selecteer het type van dagen selectie in kalender

en: Select this if you need approve the booking requests after payment success
nl_BE: Selecteer dit als je de boekingsaanvragen moet goedkeuren nadat de betaling is geslaagd

en: Select this if you need approve the booking requests instantly, without moderation
nl_BE: Selecteer dit als je de boekingsaanvragen onmiddellijk moet goedkeuren, zonder te modereren

en: Select this option if you don't need to display the number of available events on calendar in front-end
nl_BE: Selecteer deze optie als je het aantal beschikbare evenementen in de kalender niet wilt weergeven in front-end

en: Select this option if you need to display days info on hover(only for widget calendar)
nl_BE: Selecteer deze optie als u dagen info wilt weergeven bij hover (alleen voor widget kalender)

en: Select unavailable week days for calendar
nl_BE: Selecteer onbeschikbare weekdagen voor kalender

en: Select week days format
nl_BE: Selecteer weekdagen formaat

en: Selected Day Availability color
nl_BE: Geselecteerde dag beschikbaarheid kleur

en: Selected Day background
nl_BE: Geselecteerde dag achtergrond

en: Selected Day Number background
nl_BE: Geselecteerde dag nummerachtergrond

en: Selected Day Number color
nl_BE: Geselecteerde dag nummer kleur

en: Selected Day Price color
nl_BE: Geselecteerde dag prijskleur

en: Shipping address
nl_BE: Verzendadres

en: Shipping Form Information
nl_BE: Verzendingsformulier informatie

en: Show all details
nl_BE: Alle details tonen

en: Show booking details in payment form
nl_BE: Toon boekingsdetails in betalingsformulier

en: Show Check in/Check out text in Form
nl_BE: Toon inchecken/uitchecken tekst in formulier

en: Show Day Info on Hover
nl_BE: Toon dag info bij hover

en: Show Form before select the days
nl_BE: Toon formulier voor selecteren van dagen

en: Show items count in form
nl_BE: Toon aantal items in formulier

en: Show or hide the title of Extra
nl_BE: Toon of verberg de titel van de extra

en: Show or hide the title of form
nl_BE: Toon of verberg de titel op het formulier

en: Show reservation status
nl_BE: Toon reserveringsstatus

en: Show title of Form
nl_BE: Toon titel op het formulier

en: Show users emails
nl_BE: Gebruikerse-mails tonen

en: Show users information on the Calendar(Front-end)
nl_BE: Toon gebruikers informatie op de kalender (front-end)

en: Show users names
nl_BE: Gebruikersnamen tonen

en: Single day
nl_BE: Enkele dag

en: Start Date
nl_BE: Startdatum

en: Start Day of the week
nl_BE: Start dag van de week

en: Start Hour
nl_BE: Startuur

en: Start hour
nl_BE: Startuur

en: Statistics
nl_BE: Statistieken

en: Stay on Calendar
nl_BE: Blijf op kalender

en: Styles and Colors
nl_BE: Stijlen en kleuren

en: Su
nl_BE: Zo

en: Subject:
nl_BE: Onderwerp:

en: Submit Button background
nl_BE: Indien knop achtergrond

en: Submit Button color
nl_BE: Indien knop kleur

en: Subscriber
nl_BE: Abbonee

en: success and error messages position
nl_BE: succes en fout berichten positie

en: Successfully Info background
nl_BE: Succesvolle info achtergrond

en: Successfully Info Border color
nl_BE: Succesvolle info randkleur

en: Successfully Info Close background
nl_BE: Succesvolle info sluiten achtergrond

en: Successfully Info Close color
nl_BE: Succesvolle info sluiten kleur

en: Successfully Info color
nl_BE: Succesvolle info kleur

en: Sun
nl_BE: Zon

en: Sunday
nl_BE: Zondag

en: Tax
nl_BE: BTW

en: Terms & Conditions link
nl_BE: Algemene voorwaarden link

en: Text
nl_BE: Tekst

en: Text for available
nl_BE: Tekst voor beschikbaar

en: Text for booked
nl_BE: Tekst voor geboekt

en: Text for check in
nl_BE: Tekst voor inchecken

en: Text for check out
nl_BE: Tekst voor uitchecken

en: Text for date
nl_BE: Tekst voor datum

en: Text for end hour
nl_BE: Tekst voor einduur

en: Text for hour
nl_BE: Tekst voor uur

en: Text for item count
nl_BE: Tekst voor item telling

en: Text for No hour available.
nl_BE: Tekst voor geen uur beschikbaar.

en: Text for no services available(multiple days)
nl_BE: Tekst voor geen diensten beschikbaar (meerdere dagen)

en: Text for no services available(single days)
nl_BE: Tekst voor geen diensten beschikbaar (enkele dagen)

en: Text for number of nights
nl_BE: Tekst voor aantal nachten

en: Text for one night error
nl_BE: Tekst voor een nacht fout

en: Text for pay in cash
nl_BE: Tekst voor betalen in contant

en: Text for pay with PayPal
nl_BE: Tekst voor betalen met PayPal

en: Text for price
nl_BE: Tekst voor prijs

en: Text for request successfully received
nl_BE: Tekst voor aanvraag succesvol ontvangen

en: Text for request successfully sent
nl_BE: Tekst voor aanvraag succesvol verzonden

en: Text for reservation
nl_BE: Tekst voor reservatie

en: Text for same as billing info
nl_BE: Tekst voor dezelfde als factureringsinfo

en: Text for select days
nl_BE: Tekst voor selecteren dagen

en: Text for start hour
nl_BE: Tekst voor startuur

en: Text for submit button
nl_BE: Tekst voor indien knop

en: Text for terms & conditions
nl_BE: Tekst voor voorwaarden en condities

en: Text for total
nl_BE: Tekst voor totaal

en: Text for unavailable
nl_BE: Tekst voor onbeschikbaar

en: Text if recaptcha wasn't verified
nl_BE: Tekst als recaptcha niet geverifieerd is

en: Textarea
nl_BE: Tekstgebied

en: Th
nl_BE: Do

en: The following Database Tables successfully deleted:
nl_BE: De volgende databasetabellen zijn succesvol verwijderd:

en: The following Database Tables will be deleted:
nl_BE: De volgende databasetabellen zullen worden verwijderd:

en: Theme
nl_BE: Thema

en: Theme Name
nl_BE: Thema naam

en: Themes
nl_BE: Thema's

en: There are no services available for the period you selected.
nl_BE: Er zijn geen diensten beschikbaar voor de door jou geselecteerde periode.

en: There are no services available for this day.
nl_BE: Er zijn geen diensten beschikbaar voor deze dag.

en: This option allows to display users information on the calendar
nl_BE: Deze optie maakt het mogelijk om gebruikersinformatie op de kalender weer te geven

en: This option will display reservation status on the calendar.
nl_BE: Deze optie geeft de reserveringsstatus weer op de kalender.

en: This option will display users emails on the calendar.
nl_BE: Deze optie geeft de e-mails van gebruikers weer in de kalender.

en: This option will display users names on the calendar.
nl_BE: Deze optie geeft de namen van gebruikers weer op de kalender.

en: Thu
nl_BE: Don

en: Thursday
nl_BE: Donderdag

en: Title
nl_BE: Titel

en: Title:
nl_BE: Titel:

en: To administrator after book request
nl_BE: Naar beheerder na boekingsaanvraag

en: To administrator after book request approved
nl_BE: Naar beheerder na goedkeuring boekingsaanvraag

en: To user after book request
nl_BE: Aan gebruiker na boekingsaanvraag

en: To user after book request approved
nl_BE: Aan gebruiker na boekingsaanvraag goedgekeurd

en: To user after book request canceled
nl_BE: Aan gebruiker na boekingsaanvraag geannuleerd

en: To user after book request deleted
nl_BE: Aan gebruiker na boekingsaanvraag verwijderd

en: To:
nl_BE: Naar:

en: Top
nl_BE: Boven

en: Total
nl_BE: Totaal

en: Total Price
nl_BE: Totaal prijs

en: Total Price background
nl_BE: Totale prijs achtergrond

en: Total Price color
nl_BE: Totaal prijs kleur

en: Tu
nl_BE: Di

en: Tue
nl_BE: Din

en: Tuesday
nl_BE: Dinsdag

en: Type here default year(for example 2018)
nl_BE: Schrijf hier het standaard jaar (bijvoorbeeld 2018)

en: Type of days selection in calendar
nl_BE: Type dagen selectie in kalender

en: Type the allowed maximum size for uploading files(KB).
nl_BE: Typ de toegestane maximumgrootte voor het uploaden van bestanden (KB).

en: Type the maximum item count that users can choose per one booking request.
nl_BE: Typ het maximum aantal items dat gebruikers kunnen kiezen per boekingsaanvraag.

en: Type the minimum item count that users can choose per one booking request.
nl_BE: Typ het minimum aantal items dat gebruikers kunnen kiezen per boekingsaanvraag.

en: Unavailable
nl_BE: Niet beschikbaar

en: Unavailable Day Availability color
nl_BE: Niet beschikbaar dag beschikbaarheid kleur

en: Unavailable Day background
nl_BE: Niet beschikbaar dagachtergrond

en: Unavailable Day Number background
nl_BE: Niet beschikbaar dagnummer achtergrond

en: Unavailable Day Number color
nl_BE: Niet beschikbaar kleur dagnummer

en: Unavailable week days
nl_BE: Niet beschikbare dagen

en: Uninstall Booking Calendar
nl_BE: De-installeer Booking Calendar

en: Uninstall Booking calendar
nl_BE: De-installeer Booking calendar

en: Unlimited if empty
nl_BE: Ongelimiteerd als leeg

en: Update
nl_BE: Bijwerken

en: Use mo
nl_BE: Gebruik mo

en: Use only for Email field
nl_BE: Alleen gebruiken voor e-mail veld

en: Use PHPMailer
nl_BE: Gebruik PHPMailer

en: Use this option if you need show the number of items in form
nl_BE: Gebruik deze optie als je het aantal items in een formulier wilt tonen

en: Use this option if you need to clear the information for previous dates on calendar
nl_BE: Gebruik deze optie als je de informatie voor eerdere datums op de kalender wilt wissen

en: Use this option if you need to display form before users select date or hour on the calendar
nl_BE: Gebruik deze optie als je een formulier wilt tonen voordat gebruikers een datum of uur selecteren op de kalender

en: User
nl_BE: Gebruiker

en: User permissions for booking calendar pages
nl_BE: Gebruikerspermissies voor boekingskalenderpagina's

en: WARNING:
nl_BE: WAARSCHUWING:

en: Was not verified by recaptcha
nl_BE: Niet geverifieerd door recaptcha

en: Wasn't verified by recaptcha, try again
nl_BE: Werd niet geverifieerd door recaptcha, probeer opnieuw

en: We
nl_BE: Wo

en: Wed
nl_BE: Woe

en: Wednesday
nl_BE: Woensdag

en: Week Days background
nl_BE: Weekdagen achtergrond

en: Week Days color
nl_BE: Weekdagen kleur

en: Week Days font size
nl_BE: Weekdagen lettertype grootte

en: Week Days font style
nl_BE: Weekdagen lettertype stijl

en: Week Days font weight
nl_BE: Weekdagen lettertype gewicht

en: Week days format
nl_BE: Weekdagen formaat

en: Week days format on mobile
nl_BE: Weekdagen formaat op mobiel

en: Which status to display?
nl_BE: Welke status om weer te geven?

en: Widget Day Info background
nl_BE: Widget dag info achtergrond

en: Widget Day Info border color
nl_BE: Widget dag info randkleur

en: Widget Day Info color
nl_BE: Widget lettertype info kleur

en: Widget Day Info font size
nl_BE: Widget dag info lettertype stijl

en: Widget Day Info font style
nl_BE: Widget dag info lettertype stijl

en: Widget Day Info font weight
nl_BE: Widget dag info lettertype gewicht

note: Description of the plugin
en: WordPress Booking Calendar plugin is an awesome tool to create a booking system for your website. Create booking calendars in a few minutes.
nl_BE: WordPress Booking Calendar plugin is een geweldig hulpmiddel om een boekingssysteem voor je website te maken. Maak boeking kalenders in een paar minuten.

en: Yes
nl_BE: Ja

en: You can use these shortcodes in content of admin templates
nl_BE: Je kan deze shortcodes gebruiken in de inhoud van beheerder templates

en: You can use these shortcodes in content of user templates
nl_BE: Je kan deze shortcodes gebruiken in de inhoud van gebruiker templates

en: You can use this shortcodes in Email From: field
nl_BE: Je kan deze shortcodes gebruiken in het e-mail van: field

en: You must select  less than [max] days
nl_BE: Je moet minder dan [max] dagen kiezen

en: You must select  less than [max] hours
nl_BE: Je moet minder dan [max] uur kiezen

en: You must select  more than [max] days
nl_BE: Je moet ten minste [max] dagen kiezen

en: You must select  more than [max] hour
nl_BE: Je moet ten minste [max] uur kiezen

en: You must select at least [min] days
nl_BE: Je moet ten minste [min] dagen kiezen

en: You must select at least [min] hour
nl_BE: Je moet ten minste [min] uur kiezen

en: You must select at least two days
nl_BE: Je moet minstens twee dagen selecteren

en: Your request has been successfully received. We are waiting you!
nl_BE: Je aanvraag is succesvol ontvangen. We wachten op je!

en: Your request has been successfully sent. Please wait for approval.
nl_BE: Je verzoek is succesvol verzonden. Gelieve te wachten op goedkeuring.
