booking calendar - en to fr translation catalogue (161 entries)

en: Hour
fr: Heure

en: Details
fr: Des détails

en: Reservation dates
fr: Dates de réservation

en: Item Count
fr: Nombre d'éléments

en: Price
fr: Prix

en: Total Price
fr: Prix total

en: Extra Information
fr: Informations supplémentaires

en: Price change
fr: Changement de prix

en: Select Country
fr: Choisissez le pays

en: Calendars
fr: Calendriers

en: Add Calendar
fr: Ajouter un calendrier

en: Delete
fr: Effacer

en: Title
fr: Titre

en: Edit
fr: Éditer

en: Calendar Title
fr: Titre du calendrier

en: Theme
fr: Thème

en: Start Date
fr: Date de début

en: End Date
fr: Date de fin

en: Edit Calendar
fr: Modifier le calendrier

en: Current
fr: Actuelle

en: January
fr: Janvier

en: February
fr: Février

en: March
fr: Mars

en: April
fr: Avril

en: May
fr: Mai

en: June
fr: Juin

en: July
fr: Juillet

en: August
fr: Août

en: September
fr: Septembre

en: October
fr: Octobre

en: November
fr: Novembre

en: December
fr: Décembre

en: Extras
fr: Suppléments

en: Add Extra
fr: Ajouter un supplément

en: Edit Extra
fr: Modifier un supplément

en: Extra Name
fr: Nom supplémentaire

en: Extras fields
fr: Champs Extras

en: Forms
fr: Formes

en: Add Form
fr: Ajouter un formulaire

en: Edit Form
fr: Modifier le formulaire

en: Form Name
fr: Nom de forme

en: Add form field
fr: Ajouter un champ de formulaire

en: Text
fr: Texte

en: Textarea
fr: Zone de texte

en: Checkbox
fr: Case à cocher

en: Drop down
fr: Menu déroulant

en: Drop down(Countries)
fr: Menu déroulant (Pays)

en: Form fields
fr: Champs de formulaire

en: Reservations List View
fr: Affichage de la liste des réservations

en: Select Calendar
fr: Sélectionnez le calendrier

en: Reservation List View
fr: Affichage de la liste de réservation

en: Reservation Month View
fr: Affichage du mois de réservation

en: Add Reservation
fr: Ajouter une réservation

en: Statistics
fr: Statistiques

en: Filters
fr: Filtres

en: New reservations
fr: Nouvelles réservations

en: Approve
fr: Approuver

en: Reject
fr: Rejeter

en: Cancel
fr: Annuler

en: Mark as read
fr: Marquer comme lu

en: Select Status
fr: Sélectionnez le statut

en: Approved
fr: Approuvée

en: Canceled
fr: Annulé

en: Rejected
fr: Rejetée

en: Pending
fr: En attente

en: Period
fr: Période

en: Search
fr: Rechercher

en: Status
fr: Statut

en: Reservation information
fr: Informations de réservation

en: Payment information
fr: Informations de paiement

en: Hours
fr: Les heures

en: Contact Information
fr: Coordonnées

en: Billing address
fr: Adresse de facturation

en: Shipping address
fr: Adresse de livraison

en: Payment method -
fr: Mode de paiement -

en: Payment Status
fr: Statut de paiement

en: Paymant Information
fr: Informations de paiement

en: New
fr: Nouvelle

en: Quick Edit
fr: Edition rapide

en: Update
fr: Mettre à jour

en: Created:
fr: Créé:

en: Reservations Month View
fr: Vue mensuelle des réservations

en: Themes
fr: Thèmes

en: Add Theme
fr: Ajouter un thème

en: General
fr: Générale

en: Date format
fr: Format de date

en: Select date format for emails and the reservation table
fr: Sélectionnez le format de date pour les e-mails et le tableau de réservation

en: Week days format
fr: Format des jours de la semaine

en: Select week days format
fr: Sélectionnez le format des jours de la semaine

en: Sunday
fr: Dimanche

en: Sun
fr: Dim

en: Su
fr: Di

en: Start Day of the week
fr: Jour de début de la semaine

en: Select start day of the week for Calendar
fr: Sélectionnez le jour de début de la semaine pour le calendrier

en: Monday
fr: Lundi

en: Tuesday
fr: Mardi

en: Wednesday
fr: Mercredi

en: Thursday
fr: Jeudi

en: Friday
fr: Vendredi

en: Saturday
fr: Samedi

en: Default Year
fr: Année par défaut

en: Type here default year(for example 2018)
fr: Tapez ici l'année par défaut (par exemple 2018)

en: Default Month
fr: Mois par défaut

en: Select default month for Calendar
fr: Sélectionnez le mois par défaut pour le calendrier

en: Booked
fr: Réservé

en: Unavailable
fr: Indisponible

en: Default Texts
fr: Textes par défaut

en: Use mo
fr: Utiliser mo

en: Text for available
fr: Texte pour disponible

en: Text for booked
fr: Texte pour réservé

en: Text for unavailable
fr: Texte pour indisponible

en: Text for check in
fr: Texte pour l'enregistrement

en: Text for check out
fr: Texte à consulter

en: Text for date
fr: Texte pour la date

en: Text for No hour available.
fr: Texte pour Aucune heure disponible.

en: Text for start hour
fr: Texte pour l'heure de début

en: Text for end hour
fr: Texte pour l'heure de fin

en: Text for hour
fr: Texte pour l'heure

en: Text for item count
fr: Texte pour le nombre d'articles

en: Reservations
fr: Réservations

en: is required.
fr: est requis.

en: Enter the valid email address.
fr: Entrez l'adresse e-mail valide.

en: Date
fr: date

en: New
fr: Nouveau

en: New Extra
fr: nouvelle supplémentaire

en: No options
fr: Pas d'options

en: Total
fr: Le total

en: Feb
fr: Fév

en: Apr
fr: Avr

en: Jun
fr: Jui

en: Aug
fr: Aoû

en: Dec
fr: Déc

en: Mon
fr: Lun

en: Tue
fr: Mar

en: Wed
fr: Mer

en: Thu
fr: Jeu

en: Fri
fr: Ven

en: Sat
fr: Sam

en: Mo
fr: Lu

en: Tu
fr: Ma

en: We
fr: Me

en: Th
fr: Je

en: Fr
fr: Ve

en: Check in
fr: Enregistrement

en: Check out
fr: Check-out

en: Item count
fr: Nombre d'éléments

en: I accept to agree to the Terms & Conditions.
fr: Je l'accepte pour accepter les Conditions générales.

en: Reservation
fr: Réservation

en: Please select the days from calendar.
fr: S'il vous plaît sélectionnez les jours de calendrier.

en: Book Now
fr: Reserve maintenant

en: Your request has been successfully sent. Please wait for approval.
fr: Votre requête a été envoyée avec succès. S'il vous plaît attendre l'approbation.

en: Your request has been successfully received. We are waiting you!
fr: Votre demande a bien été reçue. Nous vous attendons!

en: There are no services available for this day.
fr: Il n'y a pas de services disponibles pour cette journée.

en: There are no services available for the period you selected.
fr: Il n'y a pas de services disponibles pour la période que vous avez sélectionné.

en: Email on approved to administrator doesn't send
fr: Email sur approuvé à l'administrateur ne transmet pas

en: Displays Booking Calendar WpDevArt
fr: Affiche calendrier de réservation Wp Devart

en: Title:
fr: Titre:

en: Calendar to display
fr: Calendrier pour afficher

en: Label
fr: Étiquette

en: Required
fr: requis, demandé

en: Multiple select
fr: La sélection multiple
